Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce am de facut
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce am de facut

Am primit o comunicare adresă mi a fost luat permisul de conducere și judecătoria mia transmis întâmpinare formulată de ipj covasna ce an de facut cineva ma poate ajuta
Janoskarobi, utilizator
Ati fost sanctionat contraventional si dvs ati formulat plagere contraventionala?
Din mesajul dvs nu se intelege clar. Ce s-a intamplat concret si care este intrebarea?
AvTudor_com, utilizator
Dumneavoastra trebuie sa formulati note de apărare la cele consemnate de poliție în intampinare.
Depuneti un raspuna la intampinare.
Ce trebuie sa cuprinda
Răspuns la întâmpinarea formulată la cererea de chemare în judecată

Sediul materiei:
• Art. 201 alin. (2) C.proc. civ.
• Art. 148-151 C. proc. civ.

Instanţa .....
Dosar nr...../...../.....

Domnule Preşedinte,

Subsemnatul (nume ....., prenume ....), personal/prin mandatar/prin reprezentant legal/prin reprezentant judiciar (nume ....., prenume .....)/prin avocat (nume ....., prenume .....), cu sediul profesional în ..... , în calitate de parte ....., în dosarul nr...../...../.....,
sau
Subscrisa (denumirea .....), prin reprezentant (nume ....., prenume .....)/prin avocat (nume ....., prenume .....), cu sediul profesional în ...../prin consilier juridic(nume ....., prenume .....) , în calitate de parte ....., în dosarul nr...../...../....., în care părţi sunt (nume ....., prenume ....),

în contradictoriu cu pârâtul (nume ....., prenume .....), cu domiciliul în.....,
sau
în contradictoriu cu pârâta (denumirea persoanei juridice .....), cu sediul în ....., prin reprezentant (nume ....., prenume .....), formulăm

RĂSPUNS LA ÎNTÂMPINARE

prin care solicităm instanţei să respingă excepţii procesuale ( de procedura şi de fond) invocate de pârât prin întâmpinare şi apărările pe fondul cauzei invocate de acesta, ca neîntemeiate.

În fapt, arătăm că excepţiile invocate de pârât prin întâmpinare sunt neîntemeiate pentru următoarele motive .....
De asemenea susţinem că apărările invocate de pârât cu privire la fondul cauzei sunt în mod similar neîntemeiate pentru următoarele motive .....

În drept, ne întemeiem cererea pe dispoziţiile art. 201 alin. (2) C.proc. civ..

Solicităm judecarea cauzei, în lipsă , în conformitate cu art. 411 alin.(1) pct.2) din C. proc. civ.
Depunem prezentul răspuns la întâmpinare într-un exemplar .
Anexăm procura în original/copie legalizată/împuternicirea avocaţială/delegaţia de reprezentare /copie legalizată de pe înscrisul doveditor al calităţii de reprezentant /extras din registrul public /extras, în copie legalizată, din actul care atestă dreptul de reprezentare .
Data, Semnătura ,

Domnului Preşedinte al Judecătoriei…../Tribunalului…../Curţii de Apel