Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbarea resedintei
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbarea resedintei

Daca vreau sa schimb resedinta in alt judet(asta, dupa cum stiu, presupune schimbarea buletinului, pasaportului si permisului de conducere), ce documente trebuie sa iau din judetul de domiciliu?
Pe pasaport nu va scrie adresa asa ca nu trebuie schimbat din acest motiv.
Nu aveti nevoie de nimic de unde plecati, ci de actele vechi si dovada de spatiu, iar in rest de actele necesare pt fiecare document in parte.
DOCUMENTE NECESARE:
- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- actul de identitate si cartea de alegator, daca este cazul;
- certificatul de nastere;
- certificatul de casatorie, daca este cazul, original si copie;
- hotarârea de divort, definitiva si irevocabila, dupa caz, original si copie;
- certificatul de deces al sotului/sotiei decedat/decedate, în cazul sotului supravietuitor, original si copie;
- certificatele de nastere ale copiilor cu vârsta mai mica de 14 ani, original si copie;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original si copie;
- chitanta reprezentând contravaloarea cartii de identitate - 7 lei;
- timbru fiscal sau chitanta reprezentând contravaloarea taxei extrajudiciare de timbru ? 5 lei.

Daca solicitantul nu este proprietarul imobilului, este necesara declaratia scrisa a gazduitorului, aceasta se consemneaza pe cererea pentru eliberarea actului de identitate, în prezenta lucratorului de evidenta a persoanelor.

Acte schimbare permis de conducere
I. Cu o nouă valabilitate administrativă

1. Cererea pentru eliberarea permisului de conducere
2. Actul de identitate al titularului din care rezultă că acesta are domiciliul sau reşedinţa în România, în original şi copie
3. Dovada plăţii taxelor şi tarifelor aferente eliberării permisului de conducere(68 RON la CEC BANK)
4. Documentul emis de o unitate medicală autorizată din care rezultă că titularul este apt din punct de vedere medical să conducă autovehicule din categoria pentru care solicită eliberarea permisului de conducere
5. Permisul de conducere, atunci când acesta se află în posesia titularului
6.Dosar plic

II. Cu aceeaşi valabilitate administrativă - duplicat

1. Cererea pentru eliberarea permisului de conducere
2. Actul de identitate al titularului din care rezultă că acesta are domiciliul sau reşedinţa în România, în original şi copie
3. Dovada plăţii taxelor şi tarifelor aferente eliberării permisului de conducere (68 RON la CEC BANK)
4. Permisul de conducere, atunci când acesta se află în posesia titularului.
5. Dosar plic.

Sa va uitati pe permis, daca nu e trecuta adresa, nu trebuie schimbat.

gi-jane2, moderator