Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie politie...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie politie...

Am fost prins de radarul mobil,cu viteza de 78km/h,urcand un pod si fiind surprins de masina politiei care cobora.Am specificat politistului ca am sa contest procesul verbal nesemnandu-l.Am sanse de castig???
Buna ziua,
Da, dar va trebui sa aveti dovezi foarte solide si, eventual, martori.
Va trebui sa dovediri ca inregistrarea radar a fost facuta in conditii diferite de cele care sunt impuse de serviciul de metrologie sau altele asemenea.
mulumesc frumos.....
daca ati fost in afara localitatii , aveti sanse de castig.
daca ati fost singur autovehicul surprin in imagine , nu aveti sanse deloc .
Procesul verbal de contraventie poate fi contestat in termen de 15 zile de la data comunicarii la Judecatoria in raza careia a fost constatata contraventia. Va puteti intemeia contestatia pe Ordinul privind modificarea si completarea Normei de metrologie legala NML 021/05, aprobata prin Ordinul directorului general al Biroului Roman de Metrologie Legala nr. 301/2005, publicat in M.Of. nr. 546/2009 si pe Legea nr. 2/2001, insa trebuie redactat temeinic, iar din moment ce legea ca acorda posibilitatea contestarii acestuia sigura ca exista si sansa sa castigati. O data cu introducerea contestatiei masurile dispuse prin procesul verbal vor fi suspendata pana la solutionarea cauzei.
aha....deci e clar {am fost singur} dar multumesc frumos pentru timpul acordat