Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dobandire imobil inainte de casatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dobandire imobil inainte de casatorie

Buna ziua,eu si prietena mea nu suntem inca casatoriti si de o luna am cumparat o casa cu credit ipotecar facut pe numele prietenei (ea fiind si titularul contractului de vanzare cumparare) pe care il platim impreuna peste putin timp ne vom casatori(eu nefiind acum in tara.ptr.ca lucrez in strainatate) v-as ruga sa-mi spune-ti care sunt modalitatile legale ca dupa casatorie acest imobil sa intre in drepturi comune.Va multumesc
Incheiati o conventie matrimoniala sub regimul conventional.
Daca vreti sa intre in comunitatea de bunuri, va trebui sa introduceti si acel credit in comunitate, iar pt asta veti merge si la banca pt a incheia acte aditionale, altfel veti avea probleme cu banca.