Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Reglementari tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Reglementari tva

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema:
Pana in data de 24 aprilie 2014 am fost platitor de TVA, iar la acea data am primit Decizia privind anularea inregistrarii in scopuri de TVA(art.152 din CF), bineinteles dupa ce am depus Declaratia 096. Am depus Declaratia D300 trimestriala(trim. I 2014) cu ajustarile impuse pentru stocul de marfa, iar acum va trebui sa depun declaratia semestriala D394; Intrebarea mea este:
Depun declaratia cu toate livrarile si achizitiile pana la data primirii deciziei(adica 24 aprilie 2014)??? Sau nu mai trebuie sa o depun?
Referitor la declaratia anuala D392, care trebuie sa o depun? D392A sau D392B? Multumesc mult! =D>
IOANBRADEA a scris:

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema:
Pana in data de 24 aprilie 2014 am fost platitor de TVA, iar la acea data am primit Decizia privind anularea inregistrarii in scopuri de TVA(art.152 din CF), bineinteles dupa ce am depus Declaratia 096. Am depus Declaratia D300 trimestriala(trim. I 2014) cu ajustarile impuse pentru stocul de marfa, iar acum va trebui sa depun declaratia semestriala D394; Intrebarea mea este:

Multumesc mult! =D>

D394 nu este semestriala, daca aveti perioada fiscala la TVA trimestrul. Ordinul nr. 3596/2011:

2. Declaraţia se depune la organul fiscal competent până în data de 25 inclusiv a lunii următoare încheierii perioadei de raportare declarate pentru depunerea decontului (lunar, trimestrial etc.) şi numai dacă în această perioadă au fost realizate operaţiuni de natura celor care fac obiectul obligaţiei de declarare.

Depun declaratia cu toate livrarile si achizitiile pana la data primirii deciziei(adica 24 aprilie 2014)??? Sau nu mai trebuie sa o depun?

Cod fiscal ART. 152 Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici:

(7) Persoana impozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 care în cursul anului calendaristic precedent nu depăşeşte plafonul de scutire prevăzut la alin. (1) poate solicita scoaterea din evidenţa persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153, în vederea aplicării regimului special de scutire, cu condiţia ca la data solicitării să nu fi depăşit plafonul de scutire pentru anul în curs. Solicitarea se poate depune la organele fiscale competente între data de 1 şi 10 a fiecărei luni următoare perioadei fiscale aplicate de persoana impozabilă în conformitate cu prevederile art. 156^1. Anularea va fi valabilă de la data comunicării deciziei privind anularea înregistrării în scopuri de TVA. Organele fiscale competente au obligaţia de a soluţiona solicitările de scoatere a persoanelor impozabile din evidenţa persoanelor înregistrate în scopuri de TVA cel târziu până la finele lunii în care a fost depusă solicitarea. Până la comunicarea deciziei de anulare a înregistrării în scopuri de TVA, persoanei impozabile îi revin toate drepturile şi obligaţiile persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153. Persoana impozabilă care a solicitat scoaterea din evidenţă are obligaţia să depună ultimul decont de taxă prevăzut la art. 156^2, indiferent de perioada fiscală aplicată conform art. 156^1, până la data de 25 a lunii următoare celei în care a fost comunicată decizia de anulare a înregistrării în scopuri de TVA. În ultimul decont de taxă depus, persoanele impozabile au obligaţia să evidenţieze valoarea rezultată ca urmare a efectuării tuturor ajustărilor de taxă, conform prezentului titlu.

D394 se depune daca ati emis / primit facturi in perioada in care erati inregistrat in scopuri de TVA in aprilie 2014.

Ordinul nr. 3596/2011:

Art. 1. Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România sunt obligate să declare toate livrările de bunuri, prestările de servicii şi achiziţiile de bunuri şi servicii realizate, pe teritoriul României, către/de la alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România.

Referitor la declaratia anuala D392, care trebuie sa o depun? D392A sau D392B?

Ordinul nr. 93/2014 pentru aprobarea modelului şi conţinutului unor formulare de declaraţii informative:

Formularul (392B) "Declaraţie informativă privind livrările de bunuri, prestările de servicii şi achiziţiile efectuate în anul . . . . " se completează de către persoanele impozabile care, la data de 31 decembrie a anului de referinţă, respectiv a anului pentru care se depune acest formular, nu erau înregistrate în scopuri de TVA, potrivit dispoziţiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, şi a căror cifră de afaceri realizată la acea dată, excluzând veniturile obţinute din vânzarea de bilete de transport internaţional rutier de persoane, este inferioară sumei de 220.000 lei.