avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporuri obligatorii la salariul de baza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporuri obligatorii la salariul de baza

Buna ziua,

am nevoie de cateva raspunsuri la intrebari::help:
1. Pentru angajatii cu studii superioare, care ocupa un post de conducere care este salariul minim ?
2. Un angajator privat este obligat sa plateasca anumite sporuri la salariul de baza?


Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:04, 16 Iulie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
@ ramo1305

1. Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii ...

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.

Astfel de la 01.07.2014, salariul minim brut este de 900 lei indiferent de studiile necesare ocuparii unei functii.

2. Angajatorul este obligat sa acorde salariatului numai sporurile prevazute in lege, in c.i.m., in c.cm. aplicabil sau in reg.intern al acestuia.

In lipsa unor astfel de prevederi aplicabile la nivel de angajator, angajatorul va acorda salariatului numai sporurile prevazute in legislatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare salariu miralu26 miralu26 Buna ziua, as vrea, va rog sa imi spuneti daca e legal sa fiu incadrat la salariu de 900 lei cu tot cu vechime (am o vechime de 11 ani fara intrerupere) avind ... (vezi toată discuția)
Salariul minim mirela.onciu mirela.onciu As dori sa stiu daca mai este in vigoare diferentierea salariului in functie de strudii? (vezi toată discuția)
Remuneratie/ incadrare salarizare snake_0740 snake_0740 Buna ziua. Intrebarea mea este: Cum se face incadrarea salariului la functia de manager general in sectorul privat? Adica sunt obligatorii studiile superioare ... (vezi toată discuția)