Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sporuri obligatorii la salariul de baza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sporuri obligatorii la salariul de baza

Buna ziua,

am nevoie de cateva raspunsuri la intrebari::help:
1. Pentru angajatii cu studii superioare, care ocupa un post de conducere care este salariul minim ?
2. Un angajator privat este obligat sa plateasca anumite sporuri la salariul de baza?

Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
@ ramo1305

1. Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii ...

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.

Astfel de la 01.07.2014, salariul minim brut este de 900 lei indiferent de studiile necesare ocuparii unei functii.

2. Angajatorul este obligat sa acorde salariatului numai sporurile prevazute in lege, in c.i.m., in c.cm. aplicabil sau in reg.intern al acestuia.

In lipsa unor astfel de prevederi aplicabile la nivel de angajator, angajatorul va acorda salariatului numai sporurile prevazute in legislatie.