Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxa de excavare
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxa de excavare

m-ar interesa, daca ma poate ajuta cineva, in ce an s-a introdus plata taxei de excavare in vederea exploatarii, precum si legea care o contine.
va multumesc frumos.
george-neagu, moderator
Cod fiscal:

ART. 267 Taxa pentru eliberarea certificatelor de urbanism, a autorizaţiilor de construire şi a altor avize asemănătoare
(4) Taxa pentru eliberarea autorizaţiei de foraje sau excavări necesară studiilor geotehnice, ridicărilor topografice, exploatărilor de carieră, balastierelor, sondelor de gaze şi petrol, precum şi altor exploatări se stabileşte de consiliul local şi este între 0 şi 7 lei inclusiv pentru fiecare mp de suprafaţă ocupată de construcţie. (actualizare conform HG 956/2009).
Ioan Petru Butariu, Contabil
va multumesc mult pentru informatie
o zi placuta