Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie si documente justificative
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie si documente justificative

Va rog sa imi spuneti si mie pentru o societate SRL / II , care organizeaza ocazional , concerte interactive pentru copii , ce documentele justificative sunt necesare pentru inregistrarile contabile :
-bilete, chitante bonuri fiscale sunt obligatorii si facturile ?
Si o monografie in acest domeniu daca se poate.
Multumesc .
Biletele de intrare si/sau abonamentele sunt obligatorii in acest caz.Pe acestea le veti inregistra la compartimentul de specialitate din cadrul primariei, directia de impozite si taxe locale conform art 273, 274 cod fiscal:
[ link extern ] .
si normelor metodologice :
[ link extern ]
Lunar pana pe data de 15 veti depune declaratia privind veniturile incasate din luna precedenta- model declaratie :
[ link extern ]
Tot pana la aceasta data veti achita si impozitul pe spectacole.

Factura veti emite numai in cazul in care vi se solicita si in care veti specifica biletele/abonamentele (seria si numarul) pe care le eliberati iar in contabilitate veti inregistra numai valoarea facturii.

Inregistrari contabile :
4111=704 valoare veniturilor din facturi/ abonamente
4111=4427
5311/5121=4111 incasarea

5311=704 valoare venituri din vanzare bilete
5311=4427

635=446 inregistrarea impozitului pe spectacoleconform pct 174 din norme :174. Pentru manifestările artistice şi competiţiile sportive impozitul pe spectacole se stabileşte asupra încasărilor din vânzarea abonamentelor şi a biletelor de intrare, valoare care nu include TVA, prin aplicarea următoarelor cote:
a) 2% pentru manifestările artistice de teatru, de operă, de operetă, de filarmonică, cinematografice, muzicale, de circ, precum şi pentru competiţiile sportive interne şi internaţionale;
b) 5% pentru manifestările artistice de genul: festivaluri, concursuri, cenacluri, serate, recitaluri sau alte asemenea manifestări artistice ori distractive care au un caracter ocazional.

446=5121 plata impozitului
Multumesc frumos.