avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 179 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Tranzactie cu cod IBAN gresit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Tranzactie cu cod IBAN gresit

Cu actul de vanzare cumparare pentru un teren si autentificat de notar, am facut un credit ipotecar. La o luna dupa ce tranzactia a fosta facuta prin banca, vanzatorul ma anunta telefonic ca a gresit codul IBAN si n-a intrat in posesia banilor.
Eu am inceput sa platesc deja rate. Daca nu ma suna habar n-aveam, banca a facut tranzactia cu codul IBAN de pe contractul de vanzare cumparare autentificat de notar si semnat de ambele parti.
Cine si ce trebuie facut ?
Ati instiintat banca creditoare despre transferul intr-un cont gresit?

Retragerea banilor dintr-un cont nu se poate face decat cu acceptul titularului de cont.

Banii pot fi recuperati pe cale amiabila sau in caz contrar prin instanta pe cale civila.
Da, am anuntat banca creditoare.
Cine e pagubit si se considera parte civila ? Eu care platesc rate la banca in baza unui contract autentificat de notar sau cel care a dat cont IBAN gresit ? Nu stiu cine e detinatorul contului , mai ales ca e la alta banca.
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Iulie 2014
TANTY, utilizator
cum adica vanzatorul a comunicat un iban , apoi a revenit cu un telefon ca a gresit contul , desii au faost facute plati in iban-ul comunicat ?

stiti cat de urat miroase pestele cand se impute....i-a verificati dumneavoastra cumse numeste titularul contului unde se vireaza banii...decoarece banca nu vireaza bani in iban-ul comunicat fara a verifica numele real al titularului...adica nu poti sa-i platesti lui Ghoerghe dar folosind contul lui Vasile , subliniind faptul ca aveti declaratie in fata notarului .
ciudat . :-/
Cand ati anuntat banca creditoare nu ati primit si un raspuns cu privire la modalitatea de rezolvare?

Banca creditoare nu are nicio obligatie sa verifice corelarea numelui beneficiarului cu cel al titularul contului.

Cumparatorul nu este obligat sa indice contul personal, acesta poate indica un cont pe orice nume doreste , de exemplu al copilului. sotiei, amantei sau chiar al guvernului.

In calitate de cumparator nu aveti nicio obligatie fata de vanzator daca acesta a comunicat informatii eronate cu privire la contul in care sa ii fie transferati banii.

Vanzatorul ar fi trebuit sa puna la dispozitie notarului un extras de cont de la banca unde urma sa primeasca banii, extras in care apare nr de cont si nu sa dea nr contului scris pe un colt de hirtie. Daca asa a procedat atunci se poate considera ca este vina lui.

Daca vanzatorul nu primeste banii acesta ar putea solicita anularea tranzactiei chiar daca vina o poarta el. In situatia prezenta pagubitul este chiar el.
O parte din vina ar putea sa o aiba notarul care nu trebuia sa indice in actul de v/c un cont de transfer fara existenta unui extras de cont, probabil exista niste reguli cu privire la intocmirea actelor autentificate.

Banca nu are nicio obligatie sa se implice in restituirea banilor decat in cazul in care nu s-a respectat procedura de transfer.

nu este vorba de obligatia banci de a da detalii , tocmai asta zic , dar banca poate sa atraga atentia ..."contul iban deschis pe numele Gheorghe , cu nr ROXXXTREZxxxx , nu corespunde titularului cu numele Gheorghe este al altui titular(si normal ca numele nu-l poate publica) , dar , nici nu face tranzactia . am zile cand fac si 30-40 de plati pe zi , si unde am avut astfel de probleme , cu greseli de genul acesta , banca nu mi-a acceptat tranzactia...

nu inteleg de ce trebuie argumentati , ceea ce ati scris mai sus , pentru ca este total ...fals.
nu exista anumite reguli...sunt stricte mai ales in priviinta tranzactiilor.
daca banii nu au ajuns la titular , acei bani sunt blocati in banca platitoare , nu au plecat nicaieri....si poate sa faca verificari doar deponentul sau platitorul .

Alte discuții în legătură

Iban gresit 100sag 100sag Salut. ACum vreo câteva luni am făcut o tranzacție prin home bank in valoare de 1000 de euro..dar am greșit iban.numele si adresa sunt corecte.am sunat la ... (vezi toată discuția)
Cont bancar gresit ionelpo906 ionelpo906 Buna ziua.Am solicitat o retragere de bani dintr-un cont deschis la o firma de pariuri on-line.Problema consta in aceea ca am indicat un cod IBAN gresit - ... (vezi toată discuția)
Cum se pot incasa cel mai sigur bani intr-o vanzare de teren? liana1963 liana1963 As dori sa stiu care este cel mai sigur mod de a incasa pretul unui teren vindut ( deci relativ o suma mare de bani) ,asa incit sa poata fi semnat actul de ... (vezi toată discuția)