Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Suspendare intoarcere executare silita- perimare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Suspendare intoarcere executare silita- perimare

La 5 iulie 2013 ,judecatoria prin incheiere ,a suspendat procesul in temeiul invoielii partilor ,intr-un proces cu obiectul intoarcere executare silita .
De atunci,anul asta prin mai, paratul a fost chemat la o negociere de o firma de recuperari si acum in luna iulie i s-a propus medierea .
Intrebarea este : a intervenit perimarea in procesul aflat pe rolul judecatoriei?
Paratul mai poate fi obligat cumva sa returneze suma de bani ?
Perimarea cererii de chemare in judecata (intoarcere executare silita) lipseste de efect toate actele de procedura facute in acea instanta.
A nu se confunda cu prescriptia.
A intervenit perimarea fata de aceasta cerere de chemare in judecata, daca nu s-a facut o cerere de repunere pe rol in termenul de perimare(6 luni).
Paratul poate fi obligat in continuare la restituirea sumei de bani, in situatia in care nu a intervenit prescriptia, prin introducerea unei noi cereri de chemare in judecata.
Olimpiu DRUȚĂ - Cabinet de Avocat, Avocat
Asadar , se mai poate cere din nou intoarcerea executarii silite !Dar,prin cererea care tocmai s-a perimat, a fost intrerupta prescriptia sau doar a fost suspendat termenul ?