avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act donatie

Buna ziua,

As dori sa stiu daca actul de donatie poate fi atacat.
Sorcrii mei vor sa ne faca un act de donatie pe casa si terenul unde locuim, iar cumnatul meu este dispus sa renunte la partea lui.
Ma interesa sa stiu daca copiii sau nepotii lui pot ataca in viitor acest act.
Da, se poate.

Daca donatia este pur si simplu, atunci aceasta va trebui adusa la masa succesorala.

Numai donatiile cu scutire de raport nu sunt aduse la masa succesorala.
Care este diferenta intre donatie simpa si donatie cu scutire de raport?
Daca socrii fac act de donatie voi fi trecuta si eu in acest act sau numai fiul lor?
Daca in viitor se ajunge la divort, am si eu dreptul la casa?
Donația chiar daca este scutita de raport ea poate fi supusa reductiunii la decesul socrilor Dvs daca ii încalcă rezerva succesorala a fratelui sotului Dvs.
Daca socrii donează exclusiv sotului este bunul propriu al acestuia' daca va donează si Dvs este bun comun .
Cumnatul meu este dispus sa semneze un act prin care renunta la casa si teren.
Mai poate fi atacat acest act de catre viitorii mostenitori ai cumnatului meu?
Se poate sa ne faca donatie amandurora?
Nu poti sa renunti la ceva ce nu ai!

Mai intai trebuie sa aiba si apoi sa renunte.

Cumnatul dvs. nu are ce act de renuntare sa semneze, deoarece la acest moment nu are in proprietate nici casa si nici terenul.

Nu poate renunta la o mostenire care nu exista la acest moment.

Succesiunile se deschid numai prin moartea proprietarului.

Alte discuții în legătură

Buna ziua,intrebarea mea este despre contractul de donatie cu scutire de raport. Mario_123 Mario_123 Anul trecut socrii mei au donat mie si sotiei casa+tot terenul care il aveau.Sotia mea mai are doua surori care au fost de acord verbal fara nici un act semnat ... (vezi toată discuția)
Dezmostenire. in ce termeni/exprimare trebuie facuta? anca_018 anca_018 Cind intr-un testament exista o formulare de genul \"sora mea sa nu aiba curaj sa atace testamentul ...\" se poate considera ca autorul testamentului a ... (vezi toată discuția)
Donatie imobil arvat_t arvat_t Am primit printr-un act de donatie un apartament de la o persoana care nu are nici un grad de rudenie cu mie.Pot fi actionata in jud.de rudele ei (are verisori ... (vezi toată discuția)