Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxe import Spania
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxe import Spania

Buna seara,

As dori sa import produse non-alimentare din Spania in scopul comercializării lor in Romania. As dori sa stiu ce acte si ce taxe sunt necesare .

Multumesc anticipat
Buna dimineata,
Dina Spania faceti o achizitie intracomunitara. Nu se platesc taxe, dar trebuie sa aveti grija la TVA; depinde daca sunteti inregistrat in scopuri TVA, daca perioada fiscala este luna sau trimestrul , depinde ce valoare au bunurile achizitionate din Spanie, daca furnizorul din Spania va comunica sau nu un cod valabil de TVA. Sunt mai multe aspecte in aceasta privinta pe care trebuie sa le aveti in vedere.