avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Import marfa din Polonia (intracomunitar), cum se ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Import marfa din Polonia (intracomunitar), cum se plateste TVA

Buna Ziua,

Puteti sa-mi spuneti daca o firma din Romania platitoare de tva, importa haine din Polonia de la comercianti diferiti, cu scopul de a le vinde in Romania, cum mi se calculeaza TVA-ul? Polonezi imi vor factura cu tot cu TVA?
Firma din Romania ce TVA va plati la stat?
Se mai platesc si alte impozite si taxe?

Este mai rentabila achizitia direct de la furnizori din Romania decat importul intracomunitar?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: sucala10 , utilizator 11:08, 20 Februarie 2015
Depinde de mai multi factori si anume:
-daca hainele sunt noi sai second hand,
-daca firmele de la care cumparati sunt inregistrate in scopuri de TVA ori nu
-daca dvs. comunicati codul de TVA firmelor de la care cumparati.
Buna

Multumesc pentru raspuns.

- Hainele sunt noi
- Cred ca toti sunt inregistrati in scopuri de TVA(sunt mai multi furnizori) dar hai sa zicm ca unii sunt si altii nu sunt inregistrati in scop de TVA. Care este diferenta?
- Pot sa comunic codul de TVA la firmele de la care cumpar. Cu ce ma impacteaza acest aspect?

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la marfa second-hand kerekesmargo kerekesmargo Buna ziua ! art.1522 din codul fiscal - regimul special pentru bunurile second-hand- se refera si la haine. ,exista ceva reglementari speciale in privinta ... (vezi toată discuția)
Tva la auto secondhand din ue Dandy Dandy Buna ziua! sunt nou pe aici as avea nevoie da ajutorul vostru! am cumparat o masina din 2001 din Germania la sfarsitul lunii octombrie pentru nevoile ... (vezi toată discuția)
Deductibilitatea tva la autovehicule sabinjidanu sabinjidanu Buna ziua as dori sa cumpar un autovehicul second hand fabricatie 2011 in leasing pe firma mea de la o firma care l-a cumparat in leasing si a dedus TVA-UL pt ... (vezi toată discuția)