Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA deductibilitatea TVA la autovehicule
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

deductibilitatea TVA la autovehicule

Buna ziua as dori sa cumpar un autovehicul second hand fabricatie 2011 in leasing pe firma mea de la o firma care l-a cumparat in leasing si a dedus TVA-UL pt acest autovehicul. Daca il cumpar eu pot sa mai deduc TVA-UL la acest autovehicul? Va multumesc anticipat pentru raspunsurile oferite
daca autovehiculul nu este utilizat exclusiv in scopul activitatii economice, cf art. 145^1 cod fiscal si norme metodologice, atunci aveti drept de deducere numai pentru 50% din tva aferenta leasingului.
O SC din Romania, inregistrata in scopuri de TVA si in registrul operatorilor intracomunitari, doresta sa achizitioneze dintr-un stat membru (Germania) o aututilitara SECOND HAND ce va fi folosita doar pentru desfasurarea activitatii economice (nu in scopul revanzarii). Avand in vedere ca furnizorul este de asemenea persoana juridica inregistrata in scopuri de TVA, va rog sa-mi spuneti daca la vanzarea autovehicului se va mentiona pe factura "taxare inversa" considerendu-se achizitie intracomunitara sau daca cumparatorul va trebui sa achitetva si taxe vamale aferente acestei achizitii. TVA-ul se deduce in limita a 50% daca vehiculul nu depaseste masa maxima autorizata totala de 3500 kg?
Va multumesc mult pentru raspunsul d-stra!!!
mirelanicola.72, utilizator