Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere fara permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere fara permis

ce as putea pati daca as fi oprit in trafic de un echipaj de politie fara a poseda permis de conducere si sa nu fiu major????:O:(
domnule stati linistit ca inteleg foarte bine......o lege stiam si eu sa o citesc dar eu stiam ca pentru minori legea nu este asa de aspra!apropo de varsta(17 ani si 2 luni).
utilizatoranonim10, utilizator
Ce facem in situatia in care aveati de prima data raspunsul? Se pare ca nu stiti sa cititi o lege, pentru ca mai sus dl. avocat v-a oferit toate detaliile legate de raspunderea minorului. Cititi postul dumnealui punand accent pe art. 114. Acolo o sa va gasiti raspunsul...

Din detaliile oferite aici de catre dvs., avem art. 114 al. 1:
ART. 114
Consecinţele răspunderii penale
(1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.

Masurile educative neprivative de libertate (art. 115 NCP al. 1):
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:

a) stagiul de formare civică;

b) supravegherea;

c) consemnarea la sfârşit de săptămână;

d) asistarea zilnică.

Nu va poate raspunde nimeni cu exactitate ce masura educativa o sa primiti.. asta ramane la aprecierea judecatorului.