Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratia 010
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratia 010

Buna ziua,
o societate isi construieste un sediu social. Declara la Primarie si plateste impozit pe cladirea -sediu. Pentru celelalte constructii: alei, gard, poarta, imprejmuire, garaj -constructie usoara trebuie sa depuna 010 la ANAF pt.schimbare vector fiscal ca si platitoare de impozit pe constructii? Incepand cu ce data ?
Va multumesc
Potrivit art.296^35 din Codul fiscal impozitul pe constructii se plateste pentru constructiile speciale existente in evidenta contabila la finele anului precedent. In aceste conditii,in cazul dvs.,010 se va depune pana la data de 31.01.2015.