Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Delegare Germania
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Delegare Germania

in cazul delegarii unui slariat in Germania , daca firma suporta cheltuielile legate de transport si cazare , valoarea diurnei ramane neschimbata? In acest caz min 35 eur/zi.
Avand in vedere ca in aceasta tara este in prezent stabilit un salariu minim, trebuie platita persoanei delegate acesata suma minima in mod obligatoriu?
Numai in cazul in care cheltuielile pentru masă se suportă de către partenerii externi, atunci personalul trimis în străinătate beneficiază de 50% din diurna stabilită pentru ţara în care are loc deplasarea.

Pe durata delegării, respectiv a detaşării, salariatul îşi păstrează funcţia şi toate celelalte drepturi prevăzute în contractul individual de muncă.
Asadar, pe durata delegării, salariatul va primi salariul prevazut in c.i.m.