Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cine trebuie sa semneze bilantul?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cine trebuie sa semneze bilantul?

Buna seara!
Am un PFA infiintat pe baza unei diplome de economist. Tin contabilitate la o firma care in 2013 a avut o CA de aprox. 227.000 lei.
Va rog frumos sa-mi spune-ti daca pot semna bilantul la 30.06.2014 sau trebuie semnatura unui expert contabil.
Va multumesc!
1. La 30.06.2014 se depune raportare contabilă.

2. Potrivit Ordinului MFP nr. 936/2014 pentru aprobarea Sistemului de raportare contabilă la 30 iunie 2014 a operatorilor economici:

Art. 2. - (1) Sistemul de raportare contabilă la 30 iunie 2014 a operatorilor economici prevăzut la art. 1 se aplică persoanelor cărora le sunt incidente Reglementările contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene, parte componentă a Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 3.055/2009, cu modificările şi completările ulterioare, şi care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri mai mare de 220.000 lei.

(1) Raportările contabile la 30 iunie 2014 sunt semnate de persoanele în drept, cuprinzând şi numele în clar al acestora.
Rândul corespunzător calităţii persoanei care a întocmit raportările contabile se completează astfel:
- directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie, potrivit legii;
- persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România.
Prin altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie se înţelege orice persoană angajată, potrivit legii, care îndeplineşte condiţiile prevăzute de Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
(2) Raportările contabile la 30 iunie 2014 se semnează şi de către administratorul sau persoana care are obligaţia gestionării entităţii.

D-voastra conduceti contabilitatea in baza Art. 10 din Legea 82/1991:

(3^1) În cazul persoanelor prevăzute la art. 5 alin. (1^1), contabilitatea poate fi organizată şi condusă potrivit prevederilor alin. (2) şi (3) ori pe bază de contracte/convenţii civile încheiate potrivit Codului civil cu persoane fizice care au studii economice superioare, situaţie în care răspunderea pentru conducerea contabilităţii revine acestor persoane fizice.

Iar la art 5 alin. (1^1)

Art.5. -(1^ 1) Persoanele care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat cifra de afaceri netă sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro şi totalul activelor sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro pot opta pentru un sistem simplificat de contabilitate, aprobat prin ordin al ministrului finanţelor publice.

Deci dupa parerea mea nu puteti semna raportarea contabila pt ca nici nu puteti conduce contabilitatea intrucat este vorba de cifra de afaceri in 2013 de peste 35.000 euro.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Buna seara!
Va multumesc mult de tot pentru informatii.