Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Depunere bilant 30.06.2014
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Depunere bilant 30.06.2014

Buna ziua, daca societatea comerciala se afla in reorganizare judiciara trebuie sa depuna bilant la 30.06.2014??
Multumesc.
Anca_Mada, utilizator
Trebuie,daca in anul 2013 a realizat o cifra de afaceri mai mare de 220000 lei.
In conformitate cu art. 2 din Ordinul MFP nr. 936/2014 , Sistemul de raportare contabila la 30 iunie 2014 a operatorilor economici – "se aplica persoanelor carora le sunt incidente Reglementarile contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunitatilor Economice Europene, parte componenta a Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 3.055/2009, cu modificarile si completarile ulterioare, si care in exercitiul financiar precedent au inregistrat o cifra de afaceri peste echivalentul in lei al sumei de 220.000 lei."
Ca o completare, tot Ordinul 936/2014 precizeaza ca:

2.13. Entităţile care nu au desfăşurat activitate de la data înfiinţării până la 30 iunie 2014, cele care în tot semestrul I al anului 2014 s-au aflat în inactivitate temporară, cele înfiinţate în cursul anului 2014, precum şi persoanele juridice care se află în curs de lichidare, potrivit legii, nu întocmesc raportări contabile la 30 iunie 2014.
Ioan Petru Butariu, Contabil