Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Depunere bilant 30.06.2014
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Depunere bilant 30.06.2014

sa inteleg ca daca societatea are cifra de afaceri sub 220 000 lei nu depune bilantul la 30,06,2014?
Da, CA se refera la an 2013. Conform Ordin MFP nr. 936/2014 pentru aprobarea Sistemului de raportare contabilă la 30 iunie 2014 a operatorilor economici:

Art. 2. - (1) Sistemul de raportare contabilă la 30 iunie 2014 a operatorilor economici prevăzut la art. 1 se aplică persoanelor cărora le sunt incidente Reglementările contabile conforme cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene, parte componentă a Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 3.055/2009, cu modificările şi completările ulterioare, şi care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat o cifră de afaceri mai mare de 220.000 lei.
.....
(3) Pentru întocmirea raportărilor contabile la 30 iunie 2014, încadrarea în criteriul prevăzut la alin. (1), respectiv alin. (2), se efectuează pe baza indicatorilor determinaţi din situaţiile financiare anuale ale exerciţiului financiar precedent, respectiv a balanţei de verificare încheiate la finele exerciţiului financiar precedent. Aceleaşi prevederi se aplică şi în cazul entităţilor care au optat pentru un exerciţiu financiar diferit de anul calendaristic, potrivit Legii contabilităţii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati : anul trecut firma nu a depus raportarea la 30.06.2013 pentru ca nu a fost cazul, dar anul acesta trebuie sa depuna. Intrebarea mea este, in formularul 20 - Contul de Profit si pierdere, trec sumele din balanta de la 30.06.2013 sau nu ?
Mentionez ca cei de la Asistenta Contribuabil nu au stiut ce sa imi raspunda ......
Va multumesc.
Catalina_Petre a scris:

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati : anul trecut firma nu a depus raportarea la 30.06.2013 pentru ca nu a fost cazul, dar anul acesta trebuie sa depuna. Intrebarea mea este, in formularul 20 - Contul de Profit si pierdere, trec sumele din balanta de la 30.06.2013 sau nu ?
Mentionez ca cei de la Asistenta Contribuabil nu au stiut ce sa imi raspunda ......
Va multumesc.

Da, daca societatea a existat la 30.06.2013, in raportarea la 30.06.2014 completati cu datele de la 30.06.2013 coloana respectiva.

Nici nu ar trebui sa va raspunda de la ANAF pt ca potrivit Cod proc fiscala:

Art. 7 Rolul activ

(5) Organul fiscal îndrumă contribuabilul în aplicarea prevederilor legislaţiei fiscale. Îndrumarea se face fie ca urmare a solicitării contribuabililor, fie din iniţiativa organului fiscal.

Ordin 1338/2008 pentru aprobarea Procedurii privind îndrumarea şi asistenţa contribuabililor de către organele fiscale:

Art. 2. - (1) Îndrumarea şi asistenţa contribuabililor constau în furnizarea de informaţii cu caracter general în legătură cu modul în care aceştia trebuie să procedeze pentru a beneficia de un drept fiscal sau pentru a se conforma unei obligaţii fiscale.
(2) Sfera activităţii de îndrumare şi asistenţă cuprinde impozitele, taxele, contribuţiile sociale şi alte venituri bugetare administrate de ANAF.

Ioan Petru Butariu, Contabil
depun sau nu?