Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM cu acordul partilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM cu acordul partilor

Documentul de incetare de ambele parti isi exercita influenta in ziua incheierii sau in ziua cand fostul angajat il semneaza.De exemplu el a fost realizat pe 1 iulie dar inca nu a fost semnat de fostul angajat. Se mai pot face modificari daca acesta inca nu a fost semnat de fostul angajat?
Da, isi produce efecte de la semnare de catre parti.
Deci el inca nu a fost trimis la ITM? Se mai pot face modificari?
Nu prea am inteles la ce va referiti... La solicitarea salariatului, privind incetarea cim, conform art.55 lit.b) din Codul Muncii, ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea, deci, exista o manifestare de vointa comuna a ambelor parti in sensul incetarii acestuia si stabilita prin decizie.
Angajatorul a inaintat aceasta forma in loc de concediere. Deci doar dupa ce e semnata de fostul angajat devine valida?
Efectele acordului cu privire la încetarea contractului de muncă se vor produce la data realizării lui sau la data stabilită de părţi.

Daca solicitarea de incetare a c.i.m. cu acordul partilor nu are acordul uneia dintre parti, aceasta nu are cum sa-si produca efecte.

Atentie la transmiterea si completarea REVISAL-ului : Incetarea c.i.m. se completeaza si se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m.. Netransmiterea in termen constituie contraventie sanctionata de catre ITM cu amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei.