Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie!?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie!?

Buna ziua. Am o colega aflata in CCC, pe data de 28.08.2014 copilul implineste un an (tatal indeplineste conditiile prevazute in OUG 111/2010). Conform OUG 111/2010 ea ar trebui sa revina la munca pe 29.07.2014 deoarece tatal nu intra in CCC, a doua zi dupa ce copilul implineste 11 luni. In schimb ea vrea sa revina la munca din 24.07.2014 pentru a beneficia de stimulentul de insertie. Am 3 nelamuriri!
1. Acest stimulent de insertie cine il acorda?
2. Ce obligatii ii revin angajatorului, costuri?
3. Ea optat pentru CCC pe 1 an (mentionat si in decizie), in acest caz cat timp va primi acest stimulent de insertie daca vine inainte cu 5 zile la munca?
~ Conținut șters la cerere ~
1. Stimulentul de insertie este platit de AJPIS, cea care i-a platit si indemnizatia pentru CCC.

2. - Angajatorul nu suporta nici un cost in legatura cu stimulentul de insertie dar are alte obligatii prevazute de OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 25
(1) Angajatorul are obligația de a aproba concediul pentru cresterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1), precum și concediul fără plată prevăzut la art. 6 alin. (1). Perioada de acordare se stabilește de comun acord cu angajatul.

(2) Este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:

a) salariatei/salariatului care se afla, dupa caz, in concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an sau de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art.7.

(3) Interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate.

(4) Prevederile alin. (2) si (3) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.

- Cand primeste decizia de la AJPIS pentru plata stimulentului de insertie sa predea o copie si angajatorului (cu numar de inregistrare) ca a stie ca beneficiaza de stimulent).

3. - Stimulentul de insertie se plateste pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.
- Pe luna a 12-a a copilului (care este rezervata tatalui pentru CCC) nu va beneficia de stimulentul de insertie.
Va multumesc mult!