Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... accident de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

accident de lucru

Buna in data de 04.05.09 am avut un accident de lucru,soldat cu amputarea degetului mijlociu si reconstructia degetului aratator si inelar.Nu am avut contract semnat si nici protectia munci(eram in a patra zi de lucru)in ziua externari din spital mi s-a cerut o adeverinta de lucru pt a mi se acorda concediu medical,neavand asa ceva l-am contactat pe seful meu iar el a zis sa vin sa semnez contractul de munca dupa ce voi iesi din spital.Va rog sfatuiti-ma nu stiu ce sa fac,dupa tot ce am patit nu as vrea sa imi mai fac alt rau.Accidentul a fost declaret la ITM
Conform legii 319/2006, angajatorul prin serviciu de sanatate si securitate in munca - SSM- este obligat sa nu admita la locul de munca, lucratorii care nu au efectuat instructajul introductiv general, instructajul la locul de munca.
In urma carora , lucratorul da un test de verificare a cunostintelor, obtine un calificativ consemnat in fisa de instruire.
Responsabilul SSM, sau angajatorul daca detine calificarea necesara ( curs) completeaza fisa de instruire, pe care o semneaza impreuna cu lucratorul instruit.
Acest lucru este OBLIGATORIU, indiferent daca s-a semnat si depus CIM. Dvs. indeplineati o sarcina de munca in momentul ACCIDENTULUI DE MUNCA. Este unul grav, cu invaliditate permanenta, iar consecintele sunt grave !
Acum depinde de dvs. ce vreti sa faceti ! Angajatorul va raspunde in fata ITM, si va lua sigur amenda. Va fi obligat sa va plateasca spitalizarea, conc. medical, si daca doriti sa va angajeze intr-un loc de munca conform dizabilitatii dvs.
Daca vreti mai mult de la el, faceti reclamatie la ITM, cu constatarile lor, il dati in judecata ptr. daune.
Sfatul meu, este sa-l cautati si sa discutati cu Inspectorul care se ocupa de dosarul accidentului. El va va spune mai bine decat orice avocat ce puteti face! Va atrag atentia ca ( au fost intalnite des astfel de cazuri) se poate incerca musamalizarea / taraganarea problemei !
Va doresc sanatate si putere sa treceti peste necaz ! Doamne Ajuta !
Responsabil SSM Octavia Turbatu :wave: