Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Monografie contabila contract de superficie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Monografie contabila contract de superficie

Buna ziua,
o societate incheie un contract de superficie cu proprietarul (persoana fizica) unui teren in vederea constituirii unui drept de superficie asupra terenului pe care societatea urmeaza sa-si construiasca sediu. Dreptul de superficie se constituie cu titlu oneros contra sumei de xlei pe o perioada de 15ani.
Intrebarea :
sunt corecte inregistrarile contabile:
205 = 167 xlei
6811 = 2805/ luna timp de 15ani
va multumesc

Da.Daca suma ramane fixa pentru cei 15 ani.Conditia inregistrarii la imobilizari este mentionarea in contract a contravalorii integrale a superficiei pe cei 15 ani.
In acet caz inregistrarile sunt correct.In caz contrar ele se inregistreaza ca o redeventa(pe cheltuieli)
O zi buna
Adina Rus