Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retragerea plangerii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retragerea plangerii

In infractiunea de talharie si furt calificat, se poate retrage plangerea?

Ca sa explic situatia:
Eram in parc la..............(nu are sens numele), dupa care un tigan cu un cutit mi-a cerut telefoanele mele si pe al unui prieten, spunand ca unui prieten de al lui i sau furat telefoanele. Noi i le-am dat deoarece avea un cutit si a spus ca ne perchiezitioneaza daca nu i le dam.
Dupa care a plecat cu ale mele.

10 minute mai tarziu am sunat la politie si am depus plangere.intrebarile:
Cunostinetele mele mau sfatuit spus sa retrag plangerea ca sunt sanse mici sa imi gaseasca telefoanele.

Intrebarile:
1.In astfel de cazuri se poate retrage plangerea?
2.Cam care ar fi sansele sa imi gaseasca unul din telefoane (voi pune astazi la dispozitia organelor de politie dovezi ca este al meu+codul IMEI)?
3.Cam care ar fi peroada medie in care imi poate gasi telefonul?

Multumesc pentru suportul acordat.
gabrielr, utilizator
Au fost cazuri in care Politia Romana a gasit telefoanele furate, pe baza IMEI. Am gasit ceva exemple pe alte forumuri, cu rezolvare de 1 luna jumatate - doua. Nu stiu care ar fi procentul rezolvarilor in total... Banuiesc ca fiind vorba de talharie politistii vor fi mai motivati decat in cazul unui simplu furt.
DinuX, utilizator