Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca

Buna ziua. As dori sa stiu ce perioade se iau in considerare pt stabilirea vechimii in munca, pentru acordarea venitului de completare conform OUG.36/2013? (armata, concediu crestere si ingrijire copil, somaj tehnic, concedii medicale)
Art.16 alin.4 C.mun. - Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

art.18 alin.7 din OUG 148/2005 - perioada concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce
se acordă în raport cu acestea.

art.22 alin. (2) din OUG 111/2010 - Perioada concediului pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) şi art. 6 constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.

Prin urmare, se iau in considerare perioadele in care ati prestat activitate in baza unui c.i.m. sau v-ati aflat in CCC.