Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

ce sanse sunt pt majorare pensie alimentara .am 2 copii si s-a stabilit pensie 24 % pt amandoi.Fostul sot plateste rate la banca si insttanta a considerat sa stabileasca 24% pt doi copii.Daca venitul fostului a crescut ,la mine au aparut cheltuieli noi,copiii au crescut,am sanse sa obtin mai mult?

Art. 531 din Noul Cod Civil prevede:

Modificarea şi încetarea pensiei de întreţinere

(1) Dacă se iveşte o schimbare în ceea ce priveşte mijloacele celui care prestează întreţinerea şi nevoia celui care o primeşte, instanţa de tutelă, potrivit împrejurărilor, poate mări sau micşora pensia de întreţinere sau poate hotărî încetarea plăţii ei.

(2) Pensia de întreţinere stabilită într-o sumă fixă se indexează de drept, trimestrial, în funcţie de rata inflaţiei

Puteti solicita marirea pensiei de intretinere pentru cei doi minori, bazata pe majorarea veniturilor tatalui.
trebuie sa formulati o actiune in instanta pentru majorarea pensiei de intretinere a minorilor.
Daca veniturile au crescut si pensia dvs este stabilita in procent din venit, atunci a crescut si pensia copiilor .
mirebire, utilizator
pt 2 copii poate sa fie (am vazut multe cazuri )33% din venit.iar pt un copil 25%.La 2 copii e stabilit,adcica la a mei 24%
Dvs doriti marirea procentului , iar asta ar insemna pt a castiga ca tatalui sa i se fi schimbat ceva in situatia materiala, sa fi terminate ratele alea de platit de ex.