avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

ce sanse sunt pt majorare pensie alimentara .am 2 copii si s-a stabilit pensie 24 % pt amandoi.Fostul sot plateste rate la banca si insttanta a considerat sa stabileasca 24% pt doi copii.Daca venitul fostului a crescut ,la mine au aparut cheltuieli noi,copiii au crescut,am sanse sa obtin mai mult?
Cel mai recent răspuns: TOS55555 , utilizator 19:41, 25 Iulie 2014
Legea prevede maxim 33% pentru 2 copii şi maxim 25% din venit pentru un copil, dar e limita maximă, deci judecătorul nu poate depăşi acea limită, dar mai puţin poate hotărî, după cum consideră dânsul că e corect.
situatia s-a schimbat-a crescut salariul fostului,copiii au crescut ,acum platesc si eu rata la banca.Sau trebuie sa sacrific copii pt fostul sot?Asa considera instanta logic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia alimentara Magda_33 Magda_33 buna seara.sunt divortata de 4 ani.. am o fetita de 12 ani care prin hotarare judecatoreasca fetita este la mine iar tatal este obligat sa plateasca lunar 150 ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara pt 2 copii RoxanaT8 RoxanaT8 Buna ziua, Am divortat in urma cu 3 ani la Notariat de comun acord, si la momentul respectiv am reusit sa obtin de la fostul sot 500 lei, pt cresterea celor ... (vezi toată discuția)
Majorare pensie alimentara cristinacrs cristinacrs Buna ziua, I am deschis proces fostului sot pt majorarea pensiei alimentare la 4 ani de la stabilirea divortului si a pensiei alimentare la momentul ... (vezi toată discuția)