Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

ce sanse sunt pt majorare pensie alimentara .am 2 copii si s-a stabilit pensie 24 % pt amandoi.Fostul sot plateste rate la banca si insttanta a considerat sa stabileasca 24% pt doi copii.Daca venitul fostului a crescut ,la mine au aparut cheltuieli noi,copiii au crescut,am sanse sa obtin mai mult?
Legea prevede maxim 33% pentru 2 copii şi maxim 25% din venit pentru un copil, dar e limita maximă, deci judecătorul nu poate depăşi acea limită, dar mai puţin poate hotărî, după cum consideră dânsul că e corect.
situatia s-a schimbat-a crescut salariul fostului,copiii au crescut ,acum platesc si eu rata la banca.Sau trebuie sa sacrific copii pt fostul sot?Asa considera instanta logic.