Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... costuri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

costuri

Ce costuri presupune un proces pentru abandon familial?Va multumesc
Pentru inceput trebuie sa faceti plangere prealabila la organul de cercetare penala (politie sau parchet). Acest lucru nu va costa nimic.
Apoi, depinde de dumneavoastra daca doriti sa va angajati un avocat. Trebuie sa platiti onorariul avocatului.
Va multumesc,insa nu ma refeream la onorariul avocatului ci la taxe,timbre judiciare,etc Daca ma puteti ajuta in acest sens...
Pentru ca oricum va refuza plata pensiei de intretinere,cum se ajunge la o poprire pe salariu,pe cale penala sau civila?
taxa de timbru este de 6 lei si timbru de 0.15 lei...
Subiect :RE; costuri

poprirea pe salariu este o actiune civila .
dvs il puteti actiona in instanta pe fostul sot pt neplata pensiei de intretinere ori pt abandon familial cf art 305 Cp alin. 1lit c ori puteti cere poprirea pe salariu cf c.civil .