Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Restituire creditare sub forma de imobil, impozitare
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Restituire creditare sub forma de imobil, impozitare

O societate a dat in plata o cladire (a restituit o creditare sub forma de imobil,administratorului),corect si legal,la notar.Stiu ca trebuie ajustat tva-ul.Intrebarea mea este : daca firma este microintreprindere la acest moment,valoarea facturata este supusa impozitarii ?
Multumesc.
da, dar la valoarea tranzactionarii imobilelor
Compensarea datoriilor catre administrator cu un imobil aflat in proprietatea societatatii este asimilata ca si o vanzare si se inregistreaza in contabilitate astfel (simulez, valoarea imobilului este 100000 lei amortizat integral):

461 = 7583 -> 100000 lei
4551 = 461 -> 100000 lei
2812 = 212 -> 100000 lei

Deci, se datoreaza impozit pe venitul microintreprinderii.
Iulian MANEA, Contabil