Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Tratament fiscal reevaluare imobilizari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Tratament fiscal reevaluare imobilizari

buna ziua!
poate ma ajuta dl Lect. univ. dr. Cristian Rapcencu .....va rog mult
am o speta care suna cam asa: imobil cumparat in 2005 cu 100000 lei
nu s-a calculat nicio luna amortizare.....
in ianuarie 2008 se reevalueaza cu 5000 lei prin nota contabila
212=105 5000, astfel ca imobilul are o valoare de 150000 lei....la fel nu se inregistreaza amortizare....
in august 2008 se vinde la valoarea de 150000 lei prin nota: 461=7583 150000, concomitent scoaterea din evidenta 6583=212 150000 lei
se face si nota :105 =106 5000 lei....
intrebare: pot repartiza cei 5000 lei la 117 si pot dispune repartizarea lor pe dividende cu plata a 5% impozit pe dividende?
trebuie sa consider acest surplus din reevaluare ca element asimilat veniturilor si sa-l impozitez cu 16%?
va multumesc mult!
buna ziua!
nu ma poate ajuta nimeni cu o parere? :)
am incercat eu cate ceva: conform normelor codului fiscal aplicabil in 2008, la data vanzarii imobilului,la punctul 57, se mentioneaza ca aceste surplusuri din reevaluare sunt tratate ca venituri impozabile doar daca au fost considerate anterior ca si cheltuieli deductibile....
nefiind inregistrata vreo cheltuiala nici cu amortizarea lunara si nici cu amortizarea indexata la valoarea reevaluata, ar trebui sa consider venit impozabil?
poate ma ajuta cineva cu o parere....