Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale administratorul srl-ului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

administratorul srl-ului

Buna ziua,
Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva. Poti fi administrator al unei societati comerciale daca nu ai studii superioare?
Multumesc mult!
Bineinteles ca poti!
am inteles ca legea 31 are ceva modificari....
Modificarile la care probabil va referiti au introdus incompatibilitatea in cazul unei soc.pe actiuni intre calitatea de adminstrator si cea de director! Nu are legatura cu studiile!
Problema exista numai in cazul in care administratorul este incadrat cu contract de munca. Anul trecut a fost introdus in COR clasificatia corespunzatoare pentru administrator societate comerciala, intre functiile care necesita studii superioare. Cu toate acestea, nimic nu va impiedica sa faceti alt tip de contract (conventie civila) unde nu se cere vreo calificare.
~ Conținut șters la cerere ~