Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu dupa prescriere datorie
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu dupa prescriere datorie

Buna ziua,
In cazul in care in 3 ani de la primirea de catre debitor a somatiei de plata din partea unui executor judecatoresc pentru plata unui credit restant nu s-a recuperat de catre executorul judecatoresc nici o suma si obligatia de plata se prescrie (scadenta creditului a fost mai 2010), dupa cei 3 ani mai poate executorul sa popreasca salariul debitorului? Daca poate, ce sanse de castig sunt in cazul unei contestatii la executare pe motiv de prescriere a datoriei?
roxana2014, utilizator
roxana2014 a scris:
Debitorul are calitatea de avalist in cazul unui credit al unei persoane juridice. In septembrie 2012 ajunge la debitor somatia de la executorul judecatoresc. Pana in momentul actual nu a fost recuperata nicio suma din valoarea creditului. In septembrie 2014 datoria se prescrie.

Somatia intrerupe prescriptia, asta inseamna ca din 2012 va curge o noua prescriptie, pe de o parte. Pe de alta parte, daca creditorul este banca (dat fiind ca debitorul a semnat biletul de aval) sunt mici sanse ca banca sa uite de debitor si sa nu isi valorifice dreptul de creanta (parerea mea). Calculul cu 2014 l-ati facut dvs. de la data cand datoria a devenit exigibila, dar v-am spus, anumite acte/fapte intrerup prescriptia. Deci ...
Va rog sa-mi spuneti daca poprirea pe salariu, in acelasi dosar de excutare pentru care s-a trimis somatia de plata intrerupe termenul de prescriptie.
Daca nu atunci din 2012 de la data primirii somatiei de plata curge un nou termen de prescriptie de 3 ani, adica in 2015 septembrie sau in 01.01.2016 (nu stiu cum e corect) datoria se prescrie (din 2012 si pana in 2015 sau 2016 nu s-a recuperat nicio suma in contul debitului).
In acest caz executorul poate sa popreasca salariul debitorului si in 2016 numai ca debitorul poate face o contestatie la executare pe motiv de prescriere a datoriei. Si poate sa castige, nu?
E corect ceea ce am scris mai sus?
daca nu s-au mai facut acte de executare in dosar din 2012 de la primirea somatiei, executarea e perimata, putand cere desfiintarea ei. mai departe, executorul va trebui la cererea creditorului sa ceara din nou incuviintare pt executare, o poate obtine, insa si dvs puteti contesta invocand prescriptia.