Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Testul poligraf la cererea inculpatului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Testul poligraf la cererea inculpatului

curtea de apel accepta solicitarea testului de poligraf la cererea inculpatului? intr un dosar suntem 2 inculpati si unul dintre noi a facut un fals.....concret nu stim care dintre noi a facut acest fals (care este in dosar) dooarece adevarul este ca am avut mai multe dosare....probe nu sunt in dosar numai declaratia mea de recunoastere,dar nu stim sigur cine a facut si nu vreau sa fie condamnat pentru o fapta ceea ce nu am comis stiind ca nimeni nu poate sa fie condamnat numai pe baza declaratiei de recunoastere,nu coroboreaza cu alte probe prin simplul motiv ca nu sunt alte probe
Buna ziua,
Testul poligraf nu este proba admisa de instanta.
atunci cum sa dovedesc ca "poate ca sunt nevinovat"....nu sunt probe deloc impotriva mea,numai declaratia de recunoastere...ceea ce am facut la recomandarea avocatului,dar acum am observat ca am gresit...nici parchetul nu poate sa dovedeasca cu certitudine ca eu am facut,nici eu nu pot sa dovedesc ca nu eu am facut...eventual daca celalalt inculpat declara ca el a fost,dar nici el nu stie sigur :::(((
p.s.am dat declaratia de recunoastere ca sa beneficiez de art 320 ind 1 si cu asta am recunoscut si falsul ceea ce a fost o greseala
puncuskaa, utilizator
Nu trebuie să dovediți că „poate sunteți nevinovat”.

Orice dubiu se interpretează în favoarea inculpatului.
Deci dacă lucrurile stau așa cum le-ați prezentat nu aveți de făcut nimic. Veți fi achitat.
Foarte probabil ca s-a efectuat expertiza grafoscopica.
De aceea nu mizati pe testul poligraf.
Vorbiti cu avocatul sa verifice la dosar si asa va veti lamuri.
Va puteti da seama si daca va este aratat falsul.
n are nici un sens sa faca expertiza grafologica,nu e scris cu mana ci cu o masina de scris....este vorba de un contract de munca din germania pe care am refacut,am sters cu corector si am rescris cu o masina de scris...(a facut angajatul biroului de intocmiri acte,dar nu mai stim cine lea dus acolo)