Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Procuror criminalist
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Procuror criminalist

Bună ziua! Am 13 ani şi îmi doresc să devin procuror criminalist. Aşi vrea să ştiu cât mai multe despre studiile pe care trebuie să le urmez pentru această meserie.Deci, întrebările mele sunt:
1.La liceu, ce trebuie să studiez (studii sociale/matematică-informatică) pentru a urma după o facultate de drept?
2.Câţi ani durează facultatea de drept?
3.Ce variante ai pentru a deveni procuror (exceptând examenul INM)?
4.Cum să avansezi de la procuror, la procuror criminalist?
5.Cât are salariul un procuror criminalist (aproximativ)?
Vă rog frumos să îmi răspundeţi la cele 5 întrebări, doar dacă ştiţi.
Buna ziua! :)

O sa iti raspund la cele 4/5 intrebari, iar la final o sa iti zic si o mica parere personala:
1. Liceul nu conteaza. Cel mai probabil, daca as fi in locul tau, as alege un liceu cu profil uman (cele teoretice), unde examenul de bacalaureat e mult mai usor si unele materii te ajuta in facultate.
2. 4 ani momentan. (din 2010, in Romania, facultatile folosesc procesul Bologna. O sa gasesti informatii pe wikipedia despre acest "sistem".
3. In prezent, pentru a ajunge procuror trebuie sa promovezi examenul la INM si cei 2 ani din cadrul institutului respectiv
4. Aici nu o sa iti raspund, pentru ca nu exista procuror criminalist.
5. Salariu de start al unui magistrat este (cred?) de 2.500 euro. Nu sunt foarte sigur, crede-ma.. salariu nu conteaza pentru tine acum, este cu mult peste media din Romania.

Acum parere persoanala:
Eu consider ca esti mult prea mica sa te gandesti la asa ceva... desi sunt surprins ca ai idee despre atatea lucruri, sunt multe, multe chestii in viata care iti vor schimba dorintele. Eu de exemplu, pe la varsta ta imi doream sa devin medic sau astronaut. Intamplarea a facut sa-mi dau seama ca imi e rau de inaltime si cand vad sange am o stare de lesin.
Sfatul meu, bucura-te de copilarie, acum e momentul ca tu sa-ti doresti sa devii orice, nu lua de acum viata in serios, e mult prea devreme. O sa ai timp destul pentru a te pregati pentru ceea ce-ti doresti, acum esti o fetita, un copil, fara griji, fara stres, fara problemele astea de zi cu zi.
Nu fac un calcul acum, dar cred ca esti in scoala generala. Invata sa intrii la un liceu bun, invata sa iti multumesti parintii, persoanele de langa tine... in domeniul asta trebuie sa ai exercitiu mintal, trebuie sa ai o cultura generala foarte bogata. O sa ajungi in situatia unde esti nevoita sa citesti orice, de la nunta lui Dragusanu' pana la infractiunile comise de Mircea Basescu. La varsta ta acumulezi foarte multe lucruri. Crede-ma, daca alegi drumul asta, te asteapta o viata la birou, una in care citesti sute de carti, inveti sute, mii de legi, care iti pune mintea la lucru in fiecare zi.
Nu multe fete de varsta ta pun aceste intrebari... tocmai de-asta am si vrut sa-ti raspund, pentru ca ma bucur ca te intereseaza si chestiile astea. Daca o sa continue dorinta asta a ta cativa ani buni de-acum, o sa ajungi departe. :)

PS: am uitat in legatura procurorul criminalist. Stiu, toti tinerii din ziua de azi vor sa fie ca cei din filme, cum sunt cei din seriale s.a. Ideea e ca la noi nu exista asemenea criminalisti, care se duc intr-un tricou, blugi isi trag manusile pe maine, iau o lanterna si merg in casa unde gasesc 2 cadavre, analizeaza in mintea lor nu stiu ce, isi dau seama cum a actionat criminalul s.a. Astea sunt simple basme, nici macar in SUA nu exista asa ceva... :))
Ceea ce-ti doresti tu este functia de magistrat. De acolo poti ajunge procuror sau judecator. Nu te gandi ca procurorul intra in mintea criminalului, cea mai multa munca a acestuia e sa stea inchis intr-un birou, sa aiba pe masa 60-70 de dosare si sa citeasca, sa citeasca... sa citeasca. Cam atat.

Numai bine si succes! ^^
CryTeK, utilizator
CryTeK a scris:

4. Aici nu o sa iti raspund, pentru ca nu exista procuror criminalist.
5. Salariu de start al unui magistrat este (cred?) de 2.500 euro. Nu sunt foarte sigur, crede-ma.. salariu nu conteaza pentru tine acum, este cu mult peste media din Romania.

Nu e chiar așa... :)

Există specializarea de procuror criminalist care se poate obține condiționat de efectuarea unor cursuri de specialitate și de obținerea gradului profesional de procuror la parchetul de pe lângă tribunal, curte de apel sau de pe lângă ICCJ.
Deci nu există procurori criminaliști la parchetele de pe lângă judecătorii.

Nici la salar nu ați prea nimerit-o... dar în fine, asta e o altă poveste.

Avantajele acestei specializări constau tocmai în faptul că nu mai stai în birou și supraveghezi doar UP efectuată de poliția judiciară citind actele acestora ci ai competență proprie în sensul că efectuezi direct acte de UP pentru infracțiunile respective.

În plus nu e bine să descurajăm tinerii care au idealuri de acest gen. E o profesie frumoasă și interesantă. :)
Există specializarea de procuror criminalist care se poate obține condiționat de efectuarea unor cursuri de specialitate și de obținerea gradului profesional de procuror la parchetul de pe lângă tribunal, curte de apel sau de pe lângă ICCJ.

Ce ziceti, explicam asta unei domnisoare de 13 ani? Dvs. stiti toti pasii pentru a ajunge procuror criminalist? Ceea ce a intrebat domnisoara se refera la acei criminalisti din "afara", acele persoane care stau si au de-a face cu crime gen Sherlock Holmes s.a, nu la acel fel de procurori. Criminalistii trebuie sa aiba cunostinte in medicina, fizica, chimie, biologie etc. si apartin de politie.
Nici la salar nu ați prea nimerit-o... dar în fine, asta e o altă poveste.

Cred ca m-am exprimat bine in legatura cu salariu.. bine, hai sa va zic exact: un judecator stagiar poate avea salariu de 1950 RON, acesta crescand si poate ajunge la peste 6500 RON. (o medie a anului 2009-2010. Nu de alta, dar nu detin liste cu salariile magistratilor) Desigur, am exagerat cu 2.500 euro pentru inceput... am dat un exemplu ca acel salariu il poate avea un procuror.

Avantajele acestei specializări constau tocmai în faptul că nu mai stai în birou și supraveghezi doar UP efectuată de poliția judiciară citind actele acestora ci ai competență proprie în sensul că efectuezi direct acte de UP pentru infracțiunile respective.

În plus nu e bine să descurajăm tinerii care au idealuri de acest gen. E o profesie frumoasă și interesantă

E o vorba prin diverse medii: judecatorii sunt teoreticieni si procurorii practicieni.

Eu m-am referit la ceea ce a gandit cand a intrebat... si eu ma gandeam ca e ceva extraordinar, ca in sala de judecata sunt acele pledoarii incredibile unde se aduc argumente ca-n filme. Eu iubesc acest domeniu, dar il iubesc pentru ca stiu cum este realitatea... nu e cea din filme unde avocatii conving un grup de persoane, nu acea realitate unde procurorul trage jeep-ul negru langa banda aceea de delimiteaza zona crimei si intra cu lanterna in camera, gasind un fir de par intr-un colt al camerei, amintindu-si ca a vazut acea crima in anul 1900 s.a.

Va inteleg ceea ce ati vrut sa spuneti, dar ideea e sa nu luati acele raspunsuri la intrebari mot-a-mot.
CryTeK, utilizator
Nu știu de unde aveți aceste informații, dar nu prea au nici olegătură cu realitatea (nici cele referitoare la salarii, nici cele referitoare la distincția dintre procurori și judecători, etc).
V-ați format o părere greșită despre toate astea.

Pe de altă parte inițiatoarea topicului a întrebat pur și simplu cum poate ajunge procuror criminalist, fără să spună ceva de filme sau alte aspecte presupuse doar de D-voastră.
Patrick_, utilizator
AndreeaAnda a scris:

Bună ziua! Am 13 ani şi îmi doresc să devin procuror criminalist. Aşi vrea să ştiu cât mai multe despre studiile pe care trebuie să le urmez pentru această meserie.Deci, întrebările mele sunt:
1.La liceu, ce trebuie să studiez (studii sociale/matematică-informatică) pentru a urma după o facultate de drept?
2.Câţi ani durează facultatea de drept?
3.Ce variante ai pentru a deveni procuror (exceptând examenul INM)?
4.Cum să avansezi de la procuror, la procuror criminalist?
5.Cât are salariul un procuror criminalist (aproximativ)?
Vă rog frumos să îmi răspundeţi la cele 5 întrebări, doar dacă ştiţi.

Buna, AndreeaAnda.
E foarte frumos ca la aceasta varsta, te preocupa deja viitorul tau. Fara indoiala, esti un copil bun si vrei sa realizezi ceva in viata. Punctual, iti voi raspunde la intrebarile puse de tine, cum ma pricep;)
1- Liceul ales este in functie de preferintele tale. Nu geografice, nu dupa ,,fitzele,, pe care le are sau nu, ci dupa ceea ce tu iubesti cel mai mult.Matematica, Geografia, Limbile straine, Literatura, Informatica. Este esential sa termini liceul cu o medie buna, chiar foarte buna. Multi vor spune ca nu conteaza asta pentru facultate. Conteaza, pentru ca altfel accezi la o universitate cu o anumita medie si altfel cu o medie f.mica. Si e vorba din popor, cum pleci,asa ajungi.
2-Facultatea de drept dureaza in functie de alegerea ta. Cu o medie f.buna poti sa studiezi cu bursa in afara sau chiar in Romania.Intereseaza-te de sistemul Bologna, amintit de un coleg de forum.
3-In Romania, in afara de INM nu exista alta varianta pentru procuror. In afara, situatia e diferita de la tara la tara.
4-Dupa terminarea institutului -la noi - sau a unei forme specifice tarii unde alegi sa mergi, eventual, vei afla singura.
5-Iar, depinde. Esti inca micuta, si pana atunci, se mai schimba lucrurile. Nu te vei imbogati intr-o luna dar nici nu vei avea salariul minim pe economie.
In speranta ca noi de aici ti-am fost de ajutor, multa bafta in timpuriul tau demers si sa inveti, sa iti asculti parintii. Vei reusi, daca iti doresti sa faci acest lucru.
:luck: