Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Raport de munca in caz de pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Raport de munca in caz de pensionare

La o societate comerciala o persoana poate fi tinuta in functie pana la momentul in care indeplineste varsta de pensionare sau se poate mentine pana la primirea deciziei de pensionare?
Cum este legal?
Va multumesc.
Potrivit Codului Muncii
art.56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
....
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;

Asadar:
- daca este vorba despre o pensionare pentru limita de varsta ,c.i.m. inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare. In acest caz, persoana in cauza poate cumula pensia cu salariul, in sectorul privat, fara niciun impediment.

- daca este vorba despre o pensie de invaliditate, pensie anticipata partiala, pensie anticipata, pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare, atunci c.i.m. inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensionare.
multumesc.