Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Acte necesare pentru Taxa auto, persoane cu handicap
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Acte necesare pentru Taxa auto, persoane cu handicap

Va rog frumos daca a-ti putea,spuneti-mi si mie ce acte imi trebuie pentr inscrierea unei masini? am grad de handicap 2,cred ca mi'ar trebui o alungire la pedale
Spunetimi va rog pas cu pas daca puteti si nu imi dati articole de lege etc! va multumesc !
Conditia esentiala este ca autovehiculul care se doreste a fi inmatriculat de catre persoana cu handicap , sa detina adaptare tehnica conform prescriptiei medicului specialist
In tara exista un numar limitat de unitati acreditate de catre Ministerul Finantelor sa execute adaptari tehnice la autovehicule
Cu documentele justificative ale unitati care a executat adaptarea tehnica,urmeaza sa va prezentati la RAR care urmeaza sa execute raport de verificare si de omologare,in urma caruia - daca sunt intrunite conditiile tehnice,autoritatea urmeaza sa inregistreze in baza proprie de date si sa completeze in cartea de identitate autovehicul existenta adaptarii tehnice
Cu documentele emise de catre RAR urmeaza sa continuati procedura de inmatriculare auto
Atentie sporita la autoritatea fiscala ,a caror reprezentanti nu stapanesc informatiile tehnice privitoare la adaptari tehnice necesare auto pentru persoane cu handicap-informatii esentiale pentru eventuala scutire de la plata taxei
Succes !
ynocentta, utilizator