Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Ordonanta de urgenta privind legea educatiei
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Ordonanta de urgenta privind legea educatiei

buna ziua,
sunt absolventa cu licenta data anul trecut la o universitate de stat, unde am fost 2 ani in regim bugetat si unul la taxa. anul acesta am fost admisa la universitatea de medicina in regim bugetat. la inscriere mi s-a spus ca pot fi la buget daca achit contravaloarea taxei de la prima facultate. la prima facultate mi s-a spus ca nu pot face asta petru ca metodologia nu este gata. m-am intors la medicina si mi-au spus ca in acest caz trebuie sa platesc taxa in primii 2 ani la medicina pt a echivala anii de la prima facultate, iar astazi am primit alt raspuns de la secretariatul universitatii de medicina: trebuie sa achit toti anii la medicina pentru ca am licenta data la prima facultate.
am citit ordonanta si nu este precizat absolut nimic despre existenta sau inexistenta unei diplome de licenta.
care este situatia reala?
denadai, utilizator
Daca ati beneficiat de studii bugetate, fie si un an dintr-un ciclu de licenta, al doilea ciclu il platiti.
Este o modificare prin ordonanta, dar nu vad cum se va aplica. In orice caz, nu cred ca va intra in vigoare respectiva prevedere.
elena138, utilizator