avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Am 9 ani de grupa I si 9 de grupa a II-a pana in 2001; am 31 de ani vechime fara grupa si anul de nastere este 1962. Cand pot iesi la pensie in conditii normale, anticipat cu penalizare si anticipat fara penalizare?
Cel mai recent răspuns: marina250050 , utilizator 16:42, 28 Iulie 2014
Luna nasterii.
Iunie
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%-limita de varsta la 56 de ani si 3 luni.
Deci la 56 ani pot iesi fara penalizare?
Limita de varsta la 56 de ani si 3 luni.
Conditia este ca anii de grupa sa fie in procent de 100%.
Pensia anticipata sau anticipata partiala sunt la 57 de ani si 3 luni.

Alte discuții în legătură

Iesirea la pensie la ce varsta pentru cotizare 39 ani? nada_toxic nada_toxic Buna ziua, mama mea este nascuta in 09.10.1958. Are un stagiu de cotizare de 39 ani si 3 luni din care 8 ani in grupa 2 de munca. De o luna de zile nu ami ... (vezi toată discuția)
Calcul iesire la pensie SerbanescuV SerbanescuV Buna ziua , As dori sa aflu cand as putea sa-mi bag dosarul pentru pensie anticipata Mentionez ca din oct.1981 pana in 2001 am lucrat in gr 2. De atunci ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie Gaby42 Gaby42 Daca sunt nascuta pe 9 noiembrie 1960 si am 31 de ani vechime in munca din care 20 de grupa II pe ce data pot iesi la pensie anticipata si pe ce data pot iesi ... (vezi toată discuția)