Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Am 9 ani de grupa I si 9 de grupa a II-a pana in 2001; am 31 de ani vechime fara grupa si anul de nastere este 1962. Cand pot iesi la pensie in conditii normale, anticipat cu penalizare si anticipat fara penalizare?
Luna nasterii.
Iunie
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%-limita de varsta la 56 de ani si 3 luni.
Deci la 56 ani pot iesi fara penalizare?
Limita de varsta la 56 de ani si 3 luni.
Conditia este ca anii de grupa sa fie in procent de 100%.
Pensia anticipata sau anticipata partiala sunt la 57 de ani si 3 luni.