Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Daca sunt nascuta pe 9 noiembrie 1960 si am 31 de ani vechime in munca din care 20 de grupa II pe ce data pot iesi la pensie anticipata si pe ce data pot iesi la pensie pentru limita de varsta?
Pentru limita de varsta iesiti in luna aprile 2018 (normal ar fi octombrie 2022- dar avand 20 ani lucrati la grupa 2 ) pentru pensie anticipata partila in aprilie2017.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,pensie de limita de varsta la 57 de ani si 5 luni.Reducerea este de 4 ani si 6 luni din 61 si 11 luni.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 11 luni.Pentru pensie anticipata conditia de stagiu este de 39 de ani si 11 luni,fara stagiu asimilat.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este 31 de ani si 11 luni,fara stagiu asimilat.Anii de grupa mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 5 ani(3 luni la an).