Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... despre prescrierea datoriilor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

despre prescrierea datoriilor

buna am inteles ca prescrierea trebuie invocata. cum se invoca asta? cum se face?
si daca executorul va cere incuvintarea instantei si va trece la poprire pe salariu se va calcula 30 la suta din net sau din brut? si eu daca mai am si alte datorii pot sa fac o contestatie la suma poprita? eu ma astept sa ajung acolo si ma mir ca nu s-a trecut la asta ca sunt sunat de 2 ani si 6 luni de firma krupp ca au cumparat datoria de la brd si a fost sunat si tata si l-au amenintat ca ii iau tot ce are eu nici nu mai vorbesc cu ei la tel stiu ca nu-i bine dar eu nu de la ei am luat bani. a si am vazut ca se da o lege in legatura cu datoriile la banci care va favoriza in totalitate bancile din cate am citit. va schimba ceva si in privinta prescrierii? . va multumesc cristi
Legea daca se va da,va opera dupa intrarea ei in vigoare,nu are caracter retroactiv
stiu ca nu-i bine dar eu nu de la ei am luat bani

Aceasta este procedura legala ca recuperarea sumelor cu titlu de restanta , sa fie realizata fie de executorul judecatoresc fie de catre firme de recuperare
Atata timp cat firma la care faceti referire de 2 ani si 6 luni isi manifesta interesul si desfasoara acte si actiuni cu scopul recuperarii sumei neachitate,dv nu puteti invoca prescrierea
Prescriptia intervine in termen de 3 ani, respectiv creditorul are acest termen pentru a initia o actiune in recuperarea creantei sale.
Daca in ultimi 3 ani creditorul sau executorul sau recuperatorul nu v-au cautat/contactat oficial pentru a va determina sa platiti -inclusiv prin notificari, debitul s-a prescris.
In cazul dvs.nu se poate discuta despre prescriptia dreptului de recuperare debit,
Executorul bancar sau firma de recuperari nu lasa sa treaca cei 3 ani pentru ca respectiva creanta sa se prescrie.
Daca ati fost contactat de catre o firma de recuperari inseamna ca banca si-a cesionat creanta catre aceasta firma , recuperandu-si astfel o parte din bani.
De la acel moment, nu mai sunteti in raporturi juridice cu banca, ci cu firma de recuperari.
In cazul creditelor bancare, termenul de prescriptie a dreptului de a cere executarea silita incepe sa curga de la data scadentei obligatiei de plata, adica de la data la care trebuia achitata rata de catre debitorul obligatiei.

Faceti contestatie la executare daca mai sunteti in termenul legal.
cand am contactat creditul am avut de ales intre mai multe optiuni de genul fa aia si nu mai ai comisionul ala sau asa ceva. am optat pt o asigurare de spitalizare. dupa vreo 4 ani de la incheierea contractului am fost internat 9 zile. la iesirea din spital am fost la banca si acolo mi s-a zis ca nu am nici o asigurare de genul asta. dupa un timp am gasit mapa cu dosarul de asigurat. dar nu mai puteam beneficia de suma la care eram indreptatit ca trecuse mai mult de 30 zile si. si la banca mi-a zis ca nu se poate sa imi fi spus cineva ca nu am asigurarea aia si oricum e vorba de o alta firma s a m d. eu am zis ca nu mai platesc niciodata nici un leu ca pana atunci plateam fara sa intarzii chiar daca ma imprumutam pt asta. eu totusi am fost nedreptatit atunci si nu as putea spune si asta cand o sa contest executarea? multumesc mult
Sunt aspecte distincte ca dv in termen contractual asumat nu ati solicitat bancii sa se achite de clauza si de faptul ca dv ati acumulat rate restante.motiv care a determinat banca creditoare sa decline competenta recuperarii creditului in favoarea firmei precizate de dv
Nu are relevanta si nu constituie temei legal neachitarea ratelor bancare in raport de neincadrarea dv in termenul contractual prevazut pentru a determina banca sa se achite de obligatia contractual asumata
inteleg multumesc mult