Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Copie dupa PV al adunarii generale de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Copie dupa PV al adunarii generale de proprietari

La ultima sedinta a adunarii generala de proprietari am solicitat si cerut sa se consemneze in PV ca doresc o copie dupa PV.
Administratora mi a raspuns ca nu se dau copii dupa PV.

Ce trebuie sa fac mai departe ca sa obtin o copie dupa PV?
Dispozitiile in vigoare nu precizeaza obligatia asociatiei de proprietari de eliberare copii ale documentelor in evidenta
In temeiul disp L nr 230/2007 art 10 ,
Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si la cerere au acces la orice document al acesteia
Multumesc de raspuns. O lamurire va rog deci inteleg ca nu dau din oficiu un PV dar dc solicit cf legii mentinate trebuie sa imi dea copie dup PV.?
Am precizat clar ca ,la cerere,proprietarii au acces la documentele asociatiei de proprietari
Nu exista dispozitie in vigoare care sa prevada obligatia punerii la dispozitie de copii ale documentelor asociatiei de proprietari
L nr 230/2007 Art. 25
(4) Hotărârile adunărilor generale se consemnează în registrul de procese-verbale al asociatiei de proprietari, se semnează de către toti membrii comitetului executiv şi se comunică, în scris, tuturor proprietarilor.

De regula, hotararile adunarii generale se comunica la loc vizibil,la avizierul scarilor/imobilului
ynocentta, utilizator
buna ziua
stimata doamnă ynocentta spune destul de clar -aveti dreptul conform legii 230/2007 ,in baza unei cereri ,aprobata de presedinte,sa cititi deci doar sa cititi orice document al asociatiei si doar atât--fara copii si alte probleme
pt a putea primii copii dupa pv atât dumneavoastra cit si restul de cite sute de locatari care ar dorii acelasi lucru va dati seama ce ar insemna ,plus de asta ca sa presupunem ca unii dintre ei l-ar publica pe internet sau prin diverse ziare--DECI ASA CEVA NU SE POATE de aceea nu se pot da copii dupa actele oficiale ale unei firme dupa bunul plac al locatarilor
@ c0stii, de citit se poate face la avizier, unde OBLIGATORIU se va afisa, pentru aducerea la cunostinta a hotararilor AGP, de catre cei care nu au participat.
Daca cineva doreste o copie, se poate face un xerox, decontat de cel care a solicitat-o.
Orice refuz din partea conducerii asoc., da nastere la suspiciuni ca au ceva de ascuns sau protejat. Despre ce face cu copia, e problema si raspunderea celui ce a solicitat-o
Nu uitati, Asociatia de Proprietari este o "firma" cu zeci de "patroni"adica membrii asoc. Nimeni nu e majoritar, toti sunt egali in drepturi si obligatii. Exista un CEx. din care face parte si presedintele, cu atributii bine precizate de lege, care sunt alesi de AGP si care ii reprezinta.
Acestia pot fi oricand schimbati daca nu respecta legea si pe membrii AP.