avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1020 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

buna ziua, fostul meu sot vrea sa-mi mareasca pensia alimentara copilului,ce trebuie sa faca legal ?
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 08:26, 30 Iulie 2014
daca va intelegeti amiabil, mergeti la un mediator si rezolvati acolo cu majorarea pensiei ptr copil
eu nu sunt in oras iar el pleaca peste 3 zile din tara
Nu aveti nimic de facut, trimite pensia majorata si asta e. Daca ulterior nu va mai trimite suma cuvenita dvs va tb sa solicitati in instanta majorarea cuantumului conform veniturilor tatalui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara. am inceput procesul de mediere pentru divorț,partaj,copil. ... Denisa2010 Denisa2010 Buna seara. Am inceput procesul de mediere pentru divorț,partaj,copil. După mai multe discuții cu fostul soț el solicita ca să plătească o pensie ... (vezi toată discuția)
Cum sa procedez?- marire pensie de intretinere aida_80 aida_80 sunt divorzata de aproape 6 ani,fostul sot imi plateste o pensie alimentara de 125 lei(de un an...trimite societatea unde lucreaza in prezent),in primi ani nu ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara fany d fany d Buna seara.am o nelamurire pentru care as dori raspuns....cum as putea obtine pensie alimentara de la tatal copilului daca acesta este plecat in ... (vezi toată discuția)