Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Termen garantie buna executie cerere oferta
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Termen garantie buna executie cerere oferta

Buna ziua!

Daca in fisa de date a unei cereri de oferta la garantia de buna executie nu am specificat termenul de garantie, care este termenul minim legal pe care il pot pune acum fara a afecta procedura si fara a publica o erata?
Este termenul minim de 12 luni reglementat de legislatie?
Va multumesc!
n ati precizat la ce fel de lucrari, servicii sau produse oferiti garantie
pentru lucrari
este vorba de lucrari de constructie de drumuri
Nu inteleg intrebarea: la ce termen de garantie va referiti?

Cf OUG 34/2006, HG 925... garantia de buna executie se constituie in scopul asigurarii AC de indeplinirea cantitativa, calitativa si in perioada convenita a contractului.
In momentul semnarii contractului, ofertantul castigator se prezinta cu garantia de buna executie care este efectiva din momentul semnarii contractului pana la PV de receptie a lucrarilor.

In termen de 14 zile de la semnarea PV de receptie a lucrarilor, AC restituie ofertantului 70% din GBE, restul de 30% fiind restituiti dupa expirarea termenului de garantie a lucrarii executate.

termenul minim legal pe care il pot pune acum fara a afecta procedura si fara a publica o erata
??? este dat de durata lucrarilor prevazuta in contract + actele aditionale eventuale.
am rezolvat cu erata pana la urma...nu mentionasem nicaieri in documentatie perioada de buna garantie.