Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot cumula pensia anticipata cu alte venituri ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot cumula pensia anticipata cu alte venituri profesionale?

Buna seara,
Urmeaza sa ma pensionez anticipat,avand toate conditiile indeplinite.
Intrebarile sunt:
- am dreptul sa detin parti sociale intr- o societate ?
- pot primi drepturi de autor dupa pensionarea anticipata?

Multumesc !
da și da
1. Beneficiarii de pensie anticipata pot cumula pensia cu alte venituri profesionale daca realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic pana in echivalentul a 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat in calitate de:
 administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
 membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
 persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
 persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
 alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

2. Cititi mai multe pe:

www.avocatnet.ro/content/art...