avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot cumula pensia anticipata cu alte venituri ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot cumula pensia anticipata cu alte venituri profesionale?

Buna seara,
Urmeaza sa ma pensionez anticipat,avand toate conditiile indeplinite.
Intrebarile sunt:
- am dreptul sa detin parti sociale intr- o societate ?
- pot primi drepturi de autor dupa pensionarea anticipata?

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:39, 30 Iulie 2014
da și da
1. Beneficiarii de pensie anticipata pot cumula pensia cu alte venituri profesionale daca realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic pana in echivalentul a 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat in calitate de:
 administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
 membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
 persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
 persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
 alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

2. Cititi mai multe pe:

www.avocatnet.ro/content/art...


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata shoni17 shoni17 Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca, in cazul pensionarii anticipate am drept de munca in continuare. Mentionez ca lucrez in sistemul de stat si doresc sa ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala teodor53 teodor53 Pe perioada in care primesc pensie anticipata partiala pot sa fiu actionar intr-o societate comerciala(SRL) sau sa obtin venituri din chirii ? (vezi toată discuția)
Contract prestari servicii,conventie civila elensa elensa Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare; Sunt contabil autorizat,m-am pensionat anticipat,intrebarea este, daca pot presta ... (vezi toată discuția)