avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia 200 RSVTI
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia 200 RSVTI

va salut,

in afara normei intregi pe care o am la un loc de munca, desfasor o activitate independenta, si anume aceea de RSVTI - responsabil cu supravegherea si verificarea tehnica a instalatiilor;
am declarat venitul estimat in jurul datei de 15.01.2008, platind impozitul aferent in 4 transe;
ce trebuie sa depun maine ? declaratia 200, nu ?
registrul de incasari si plati ? daca da, cand ? mentionez ca nu sunt inregistrat ca PFA, ci am doar un CIF obtinut de la finante in baza caruia pot taia facturi

ce se trece in acest registru ? la capitolul incasari am inteles, facturi si - acolo unde exista - chitante, pentru ca am contracte cu diferite firme care opereaza direct, trimitand suma respectiva in cont; dar la plati ? pot pune facturi de telefon, internet, etc ?

va multumesc anticipat si v-as ramane dator pentru promptitudine ;)

sper sa nu fie inghesuiala mare maine
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 23:13, 14 Mai 2009
i0n a scris:

va salut,

in afara normei intregi pe care o am la un loc de munca, desfasor o activitate independenta, si anume aceea de RSVTI - responsabil cu supravegherea si verificarea tehnica a instalatiilor;
am declarat venitul estimat in jurul datei de 15.01.2008, platind impozitul aferent in 4 transe;
ce trebuie sa depun maine ? declaratia 200, nu ?
registrul de incasari si plati ? daca da, cand ? mentionez ca nu sunt inregistrat ca PFA, ci am doar un CIF obtinut de la finante in baza caruia pot taia facturi

ce se trece in acest registru ? la capitolul incasari am inteles, facturi si - acolo unde exista - chitante, pentru ca am contracte cu diferite firme care opereaza direct, trimitand suma respectiva in cont; dar la plati ? pot pune facturi de telefon, internet, etc ?

va multumesc anticipat si v-as ramane dator pentru promptitudine ;)

sper sa nu fie inghesuiala mare maine


Maine depuneti declaratia 200. Registru de incasari si plati nu se "depune" nicaieri. Cu ajutorul lui se tine evideta incasarilor si platilor si se pune la dispozitia organelor de control cand va fi cazul.
In acest registru pe coloana de incasari treceti incasarile efective in ordinea efectuarii lor. In coloana plati - platile efective in ordine cronologica.
Deductibile din punct de vedere fiscal sunt numai acele cheltuieli facute in scopul desfasurarii activitatii.
Bafta maine!




Gasesc undeva formularul ? Pe anaf am dat de o varianta completabila electronic si cam atat parca..
i0n a scris:

Gasesc undeva formularul ? Pe anaf am dat de o varianta completabila electronic si cam atat parca..


Formularul il gasiti Anaf astfel:
asistenta contribuabili>> Toate formularele>> declaratia 200

il tipariti si il completati cu pixul, puteti sa-l transmiteti si prin posta neaparat cu confirmare de primire (desi cred ca maine o sa fie coada si la posta)
Succes!
Acum printez. Pe ce pagini trebuie sa completez eu ?;)
Vedeti ca aici :
[ link extern ] !/

e o prezentare privind modul de completare . Eu o gasesc bine facuta .
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare facturi omise din 2013 in contabilitate kity2008 kity2008 problema grava....Va rog ajutor urgent! Am deschisa o inteprindere individuala (pfa) si am depus de curand formularul 200 - Declaratia privind veniturile ... (vezi toată discuția)
Documente pfa mohorea alexandrina mohorea alexandrina nu gasesc sa cumpar registru de incasari si plati pt.PFA. Rog cine poate sa ma indrume.Cum se completeaza? (vezi toată discuția)
Registru de incasari si plati Maganu Geta Maganu Geta Cum se completeaza? Ce trebuie scris? Ce operatiuni trebuie trecute aici? Trebuie trecuta si factura si val. nirului sau doar val. facturii si ... (vezi toată discuția)