Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia 200 RSVTI
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia 200 RSVTI

va salut,

in afara normei intregi pe care o am la un loc de munca, desfasor o activitate independenta, si anume aceea de RSVTI - responsabil cu supravegherea si verificarea tehnica a instalatiilor;
am declarat venitul estimat in jurul datei de 15.01.2008, platind impozitul aferent in 4 transe;
ce trebuie sa depun maine ? declaratia 200, nu ?
registrul de incasari si plati ? daca da, cand ? mentionez ca nu sunt inregistrat ca PFA, ci am doar un CIF obtinut de la finante in baza caruia pot taia facturi

ce se trece in acest registru ? la capitolul incasari am inteles, facturi si - acolo unde exista - chitante, pentru ca am contracte cu diferite firme care opereaza direct, trimitand suma respectiva in cont; dar la plati ? pot pune facturi de telefon, internet, etc ?

va multumesc anticipat si v-as ramane dator pentru promptitudine ;)

sper sa nu fie inghesuiala mare maine
i0n a scris:

va salut,

in afara normei intregi pe care o am la un loc de munca, desfasor o activitate independenta, si anume aceea de RSVTI - responsabil cu supravegherea si verificarea tehnica a instalatiilor;
am declarat venitul estimat in jurul datei de 15.01.2008, platind impozitul aferent in 4 transe;
ce trebuie sa depun maine ? declaratia 200, nu ?
registrul de incasari si plati ? daca da, cand ? mentionez ca nu sunt inregistrat ca PFA, ci am doar un CIF obtinut de la finante in baza caruia pot taia facturi

ce se trece in acest registru ? la capitolul incasari am inteles, facturi si - acolo unde exista - chitante, pentru ca am contracte cu diferite firme care opereaza direct, trimitand suma respectiva in cont; dar la plati ? pot pune facturi de telefon, internet, etc ?

va multumesc anticipat si v-as ramane dator pentru promptitudine ;)

sper sa nu fie inghesuiala mare maine

Maine depuneti declaratia 200. Registru de incasari si plati nu se "depune" nicaieri. Cu ajutorul lui se tine evideta incasarilor si platilor si se pune la dispozitia organelor de control cand va fi cazul.
In acest registru pe coloana de incasari treceti incasarile efective in ordinea efectuarii lor. In coloana plati - platile efective in ordine cronologica.
Deductibile din punct de vedere fiscal sunt numai acele cheltuieli facute in scopul desfasurarii activitatii.
Bafta maine!

Gasesc undeva formularul ? Pe anaf am dat de o varianta completabila electronic si cam atat parca..
i0n a scris:

Gasesc undeva formularul ? Pe anaf am dat de o varianta completabila electronic si cam atat parca..

Formularul il gasiti Anaf astfel:
asistenta contribuabili>> Toate formularele>> declaratia 200

il tipariti si il completati cu pixul, puteti sa-l transmiteti si prin posta neaparat cu confirmare de primire (desi cred ca maine o sa fie coada si la posta)
Succes!
Acum printez. Pe ce pagini trebuie sa completez eu ?;)
Vedeti ca aici :
[ link extern ] !/

e o prezentare privind modul de completare . Eu o gasesc bine facuta .
Succes!