Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Rezolutie dosar - litigii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Rezolutie dosar - litigii de munca

Salariatul reclamant depune la data de 03.06.2014, dosarul avand ca obiect drepturi băneşti, materia juridicã- litigii de muncă. Acestui salariat nu i-au fost achitate drepturile salariale si indemnizatia aferenta concediului de odihna. Urmatoarea infatisare este stabilita la data de 15.09.2014.
Care este termenul legal in care trebuie sa se pronunte rezolutia unui proces pentru drepturi salariale/litigii de munca?
Nu exista niciun termen minim sau maxim in care sa se solutioneze un astfel de litigiu.

Intr-adevar, art.12 alin.3 din Constitutie prevede ca, părţile au dreptul la un proces echitabil şi la soluţionarea cauzelor într-un termen rezonabil, articol in concordanta cu prevederile art.6 par.1 din Conventia Europeana a Drepturilor Omului.

Nici Constitutia si nici vreun alt act normativ nu prevede expres o definitie clara a acestei sintagme, "termen rezonabil", precum si care este durata acestuia.
Cornel Vasile, Consilier juridic