Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DREPTUL MUNCII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DREPTUL MUNCII

Este legal ca managerul institutiei sa fie presedintele unei comisii de disciplina?
Este vorba de o institutie de stat.
Daca asa ceva este prevazut in reg.intern sau in reg.de organizare si functionare al institutiei, atunci este posibil ca managerul institutiei sa fie presedintele comisiei de disciplina, daca este vorba despre personal contractual.

In cazul functionarilor publici , avem :
Hotărârea Guvernului nr. 1344/2007 :
art.4 (1) (1) Comisia de disciplină are în componenţă 3 membri titulari, funcţionari publici definitivi numiţi în funcţia publică pe perioadă nedeterminată. Doi membri sunt desemnaţi de conducătorul autorităţii sau instituţiei publice, iar al treilea membru este desemnat, după caz, de organizaţia sau organizaţiile sindicale reprezentative ori de majoritatea funcţionarilor publici din cadrul autorităţii sau instituţiei publice pentru care este organizată comisia de disciplină, în cazul în care sindicatul nu este reprezentativ sau funcţionarii publici nu sunt organizaţi în sindicat. Alegerea reprezentanţilor funcţionarilor publici se face prin vot secret.
,,,,

(4) Preşedintele comisiei de disciplină se alege prin votul secret al membrilor titulari, dintre aceştia. În situaţia în care nu se poate întruni majoritatea, va fi ales preşedinte membrul care are cea mai mare vechime în specialitate juridică sau, în cazul în care acesta nu există, membrul care are cea mai mare vechime în funcţia publică.