avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Documente export confectii metalice / produse ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Documente export confectii metalice / produse industriale in Republica Moldova

Pun intrebarile pentru o firma care poate vinde confectii metalice / produse industriale (asa a zis, asa scriu :) ) in Republica Moldova: stie cineva ce documente trebuie sa insoteasca transportul acestor marfuri? Ce se cere la vama?

Din ce am gasit pana acum am inteles ca la exportul marfurilor in Rep. Moldova e nevoie de:
- contractul pe baza caruia se face exportul
- factura fiscala
- documente de transport
- polita de asigurare
- certificat de conformitate si certificat de origine a marfii (persoana in cauza e producator)
- declaratie vamala.

Multumesc pentru orice informatie sau sugestie de documentare.
in ce scop se vor exporta aceste confectii metalice ?
pentru vanzare ,sau pentru utilizare(cineva din Romania construieste ceva in Moldova) ?
Pentru utilizare: firma a incheiat un contract de furnizare confectii metalice cu o alta firma straina care construieste un obiectiv industrial in Moldova.
daca vor fi exportate in scop comericial .... trebuie multe documente , deoarece este spatiu noncomunitar .
cel mai bine , cautati pe Google "COMISIONAR VAMAL" , selectati o companie care se ocupa cu servicii vamale , si adresati o intrebare celui pe care-l alegeti din intrega lista.
v-as putea ajuta cu niste informatii , dar fara detalii....nu as vrea sa va spun vreo prostie .
deci pentru comercializare...ca practic cel care construieste , cumpara materialul din UE.....deci trebuie cu document de expeditie tip T.
adresati-va unui comisonar vamal.
Multumesc si da, in mod sigur va avea nevoie de asistenta de specialitate.
Ce detalii ar fi nevoie? Nu am vrut sa incarc subiectul inutil. Daca v-ati fi confirmat contul si aveati timp va puteam scrie pe privat :)

Alte discuții în legătură

Export marfa eduard.r eduard.r Vreau sa export marfa(haine, incaltaminte, accesorii) pe persoana juridica, in republica moldova catre mai multe persoane fizice (colete). Un singur colet nu ... (vezi toată discuția)
Tva extracomunitar stegeran stegeran Buna ziua. Am o problema si cautand pe forum nu m-am lamurit. Firma din Romania platitoare de TVA realizeaza un prototip pentru un produs pentru un client din ... (vezi toată discuția)
Conditii obligatorii pt a fi importator s_chance s_chance Buna ziua, doresc sa imi deschid o mica afacere cu produse aduse din Republica Moldova si m-am gandit sa vb cu un importator de la noi, sa iau marfa de la el, ... (vezi toată discuția)