Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Export marfa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Export marfa

Vreau sa export marfa(haine, incaltaminte, accesorii) pe persoana juridica, in republica moldova catre mai multe persoane fizice (colete). Un singur colet nu va depasi suma de 300 de euro. Care sunt procedurile vamale si ce acte sunt necesare.
oricum nu dumneavoastra intocmiti documentele vamale , dumneavoastra doar platiti procedurile de intocmire . o sa fie necesar document de tranzit de tip T 2 , deorece produsele se vand din UE in spatiu non UE.
apelati la un comisionar vamal....se poate gasi pe Google si costurile sunt variabile.
in rep. Moldova , de preferinta ar fi sa alegeti tot lafel un comisionar care sa va faca documentele care sa "devameze" marfa .
Ideal ar fi sa va gasiti un distribuitor , care sa va faca toate serviciile , vama, depozitare , distributie...etc..etc...
costa mult mai ieftin decat daca v-ati implica dumneavoastra direct .